GSW magisterskie inżynierskie licencjackie

GWSA na Facebooku

ostatnia aktualizacja: 14.08.2019

Znajdujesz sie w:

kategoria:
Pawłowski Maciej,
data dodania:
17.07.2018,
dodał:
tm

DrukujAnaliza stanu naprężeń

pozycja w serwisie e-ISBN:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/onix/summary.html?show_only_onix=1&record_id=4...

tytuł: Analiza stanu naprężeń
podtytuł: Skrypt dla studentów
autor: Maciej Pawłowski
rok wyd. 2018
stron 20, format 17x24 cm
ISBN 978-83-89762-51-1
wydawca: Wydawnictwo Gdańskiej Szkoły Wyższej

Do pobrania poniżej nieodpłatnie w formie pliku PDF.

Nota prawna.
Zabrania się: samowolnego udostępniania publicznego całości lub/i fragmentów oraz sprzedaży kopii w wersjach: elektronicznej i wydruku
Dopuszcza się: pobieranie i wydruk.

W skrypcie omówiono pojęcie tensora naprężeń, kierunki główne naprężeń oraz dwie najważniejsze hipotezy wytężeniowe (Mohra i Hubera), zakończone ich porównaniem. Naprężenie zredukowane σred wg hipotezy Hubera jest równe lub mniejsze od naprężenia zredukowanego wg Mohra. W najgorszym przypadku, gdy naprężenia główne tworzą ciąg arytmetyczny, różnica wynosi 13,4%.

Spis treści

 • Analiza sił wewnętrznych
  • Tensor naprężeń
  • Kierunki główne tensora
  • Koła Mohra
 • Naprężenia zredukowane
  • Naprężenia dopuszczalne
  • Hipoteza Mohra
  • Hipoteza Hubera
  • Porównanie obydwu hipotez
  • Ćwiczenia
 • Dodatek
  • Własności wektora naprężeń

Nota biograficzna

Maciej Pawłowski – absolwent wydziału okrętowego Politechniki Gdańskiej, 1970 r. W latach 1970-2010 zatrudniony na Politechnice Gdańskiej, jako nauczyciel akademicki. Wykładał hydromechanikę ogólną i okrętową, statykę okrętu, mechanikę techniczną, wytrzymałość materiałów, matematykę stosowaną. Wypromował 10 doktorów. W pracy badawczej koncentrował się na bezpieczeństwie statku po kolizji, gdzie zyskał międzynarodowe uznanie. Odbył staże zagraniczne (w sumie 7 lat) na uniwersytetach w Newcastle upon Tyne, Glasgow, Strathclyde i Lyngby, związane z tą tematyką. W latach 1983-1998 aktywnie uczestniczył w obradach Podkomitetu IMO ds. SLF (stateczności, linii ładunkowych i bezpieczeństwa statków rybackich). Współtwórca przepisów niezatapialności w konwencji SOLAS. W 1995 roku, podczas pobytu w Glasgow, odkrył mechanizm przewracania się na fali statków ro-ro po utracie integralności burty, co dało podstawy metodzie statycznej równoważności SEM (static equivalent method), umożliwiającej przewidywanie przewracania się promu na fali z dokładnością nie gorszą, niż badania modelowe czy symulacje numeryczne. Współpracował z Centrum Techniki Okrętowej oraz Polskim Rejestrem Statków. Publikował w wielu renomowanych czasopismach, jak Transactions SNAME, Journal of Ship Research, Marine Technology and SNAME News, The Naval Architects, i innych. Autor książki "Subdivision and damage stability of ships" (2004 r.), nt. niezatapialności okrętu w ujęciu probabilistycznym, pierwszej na świecie, współtwórca tej dziedziny wiedzy.

Pliki do pobrania

Archiwum plików
Typ plikuNazwa plikuOpis plikuData dodania lub aktualizacji i rozmiar pliku
Informacja

Wciśnij prawy przycisk myszy na wybranej pozycji i wybierz opcję: "zapisz element (...)"

Bezpłatny program do odczytu plików .pdf. Program należy ściągnąć a następnie zainstalować, postępując zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się na ekranie.

Najnowsza wersja programu do pobrania ze strony producenta www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

dokument PDFAnaliza stanu naprężeń. Skrypt PDF19.07.2018
225kB

Pobierz informator na studia w PDF

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem na studia w Gdańskiej Szkole Wyższej. Wersja książkowa zawsze dostępna jest w dziale rekrutacji.

Pobierz informator

Szybki kontakt

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami! Szybko i rzetelnie uzyskasz informacje o naszej Uczelni, wydarzeniach, planach zajęć, wynikach egzaminów czy zjazdach.

Informacja GSW

Telefon
58 305 08 12
GG
2