Zapraszamy do czynnego wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej, której współorganizatorem jest Gdańska Szkoła Wyższa, pt. "1915–2015 zbrodnie wojenne i ludobójstwo w XX i XXI wieku".
Konferencja odbędzie się w dniach 16–17 kwietnia 2015 r. w Gdańsku, Dom Wczasowy "Rzemieślnik", ul. Piastowska 206 (Gdańsk Jelitkowo).
Informacje nt. konferencji, formularz zgłoszeniowy, dane teleadresowe do sekretariatu konferencji i inne bieżące aktualności — na stronie:
http://genocide.com.pl/
W tym roku mija setna rocznica ludobójstwa chrześcijan w Imperium Osmańskim, zbrodni dokonanej przez rząd sułtański na Ormianach, Asyryjczykach, Chaldejczykach oraz Grekach Pontyjskich. Współcześnie zbrodnia ta kojarzona jest głównie z pierwszą z wymienionych nacji. Wykorzystany w literaturze i sztuce motyw dokonanej wówczas rzezi stał się pierwszym współczesnym symbolem eksterminacji, w której kryterium doboru ofiar była przynależność etniczna. To właśnie wspomnienie o okrutnym losie, jaki spotkał mieszkańców Wschodniej Anatolii, o czym rzadko kto już pamięta, znalazło się jako jedna z dyrektyw postępowania w rozkazie dającym początek II wojnie światowej.
Rok 2015 to także 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Konfliktu, który szczególnie bolesne piętno odcisnął na Żydach, Romach i Słowianach. Egzekucje w Nankinie prowadzone przez żołnierzy Cesarskiej Armii Japonii, zbrodnie dokonywane na Starym Kontynencie przez hitlerowców czy też bestialskie mordowanie Polaków na Wołyniu przez Ukraińców, to jedne z wielu stygmatów tamtych lat, które dotąd się nie zabliźniły.
czytaj więcej na stronie konferencji: http://genocide.com.pl/
Sugerowane panele tematyczne to:
- nauki o bezpieczeństwie / wojskowość,
- prawny,
- politologiczny,
- historyczny,
- socjologiczny,
- psychologiczny,
- cywilizacyjno-kulturowy,
- varia.